Dzielnica czterech wyznań

14 listopada 2013 r. klasa V b zwiedzała Dzielnicę 4 Wyznań w ramach projektu “Szkoła w Mieście”.

Dzielnica Czterech Świątyń to obszar Starego Miasta we Wrocławiu, pomiędzy ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Antoniego, Pawła Włodkowica i św. Mikołaja. Nazwa ta funkcjonuje od 1995 r. z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera. Obszar ten nigdy nie był i obecnie także nie jest dzielnicą w sensie prawnym.

W okolicy tej w bliskim sąsiedztwie znajdują się cztery świątynie różnych wyznań (od jednej do kolejnej jest najwyżej 300 metrów). Są to:

  • prawosławny sobór Przenajświętszej Bogurodzicy
  • rzymskokatolicki kościół św. Antoniego z Padwy
  • ewangelicko – augsburski kościół Opatrzności Bożej
  • synagoga pod Białym Bocianek

Wierni czterech wyznań organizują wspólne imprezy charytatywne, spotkania edukacyjne dla dzieci oraz modlitwy ekumeniczne aby przybliżyć kulturową i religijną różnorodność miasta. Jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Dzieci dowiedziały się, że istnienie czterech wyznań na niewielu metrach kwadratowych jest to ewenement na skalę europejską.

 

Beata Voit – Graczyk

800px-2007White_Stork_Synagogue27450px-Wroclaw_ulSwAntoniego_kosciol450px-Polski_autokefaliczny_kosciol_prawoslawny_we_Wroclawiu_od_ul.sw.Mikolaja398px-Kosciol_dworski_we_Wroclawiulogo_kwadrattablica_mapa_m

CAM00370CAM00374CAM00369

Font Resize
Kontrast